Spook

Running Dead DayZ Sunucu Hakkında !

Bu konuda 5 ileti var

Biz Running Dead Ekibi olarak DayZ için önce harita yapmaya başladık. Daha sonra çeşitli modlar geliştirmeye başladık. Ve bunları test etmek için bir sunucu açtık. Sunucu Türkiye lokasyonlu olduğu için DayZ Server List te en üstte çıkıyordu. Bu yüzden açtığımız gün 30 40 kişi birden sunucuya girdi. 2. gün 70/70 oldu. Biz de bir anda baya şaşırdık bu duruma. Zaten sunucu yurt dışına kapalıydı ve tüm bu oyuncular Türk tü. Hal böyle olunca biz de Türk oyuncular bir arada oynasın keyif alsın diye sunucuyu açık tutmaya karar verdik.

Hatta bu yüzden bir zamanlar arkadaşımız sandığımız bazılarının sunucusu adam olsun diye destek verdiğimiz halde biz sunucu açınca bizi kendilerine rakip görerek discord kanallarından banladılar. Sanki Türkiyede başkası Dayz sunucusu açamazmış gibi :D Halbuki bizim ne rakip olma düşüncemiz, ne de birilerinin oyuncu sayısını düşürme düşüncemiz vardı. Maddi açıdan bir gelir elde etmediğimiz için böyle birşeye ihtiyacımız da yok zaten.

Bu kişiler şu an hali hazırda discord kanallarında sürekli yalan söyleyerek oyucnularını ellerinde tutmaya çalışmaktadır. Bunun bir çok örneği mevcut. Mesela bir tanesi;

Sunucusu dolduğunda discord kanalında şöyle bir yazı yazdı. "Bilmem Ne.Net sunucusu Gametracker da dünya genelinde ki 5000 dayz sunucusu arasından 45. sıraya girmiştir. Herkese teşekkürler" (Tam olarak böyle olmasa da bunun gibi birşeydi yalan olmasın) vs vs gibi bir yazı :) 1. si gametracker dünyadaki tüm dayz sunucularını otomatik listelemez. Kim kendi sunucusunu eklerse o listelenir. Şu an bile baktığımızda hali hazırda gametracker da online dayz sunucu sayısı toplamda 530 (3 eksik / 3 fazla) dur :))

MVv9RQ.png

Bir diğeri;
"Bu zamana kadar sunucumuza gire 6000 küsür oyuncuya çok teşekkür ederiz." . . . Bu mesajı detaylıca açıklamıycam bile. Çünkü dünya genelinde toplamda 11.000 online DayZ oyuncusu var. Oda hafta sonları ulaşılan rakam. Hafta içi daha düşüktür muhtemelen. Bu 11.000 in 7000 i senin sunucuna mı girdi yani? :)

Detaylı açıklamıycam dedim ama dayanamadım yine açıklayayım :) Biliyorsunuz Dayz de Nick değiştirmek sıkıntılı. Herkes Survivor, Survivor(1), Survivor(8) gibi nicklerle oyuna giriş yapıyor farkında olmadan. Survivor(4) olarak sunucuya giriş yapan bir oyuncu restarttan sonra eğer o nick te başka bir oyuncu sunucudaysa otomatik olarak Survivor(5) olarak nicki belirleniyor ve o şekilde sunucuya dahil oluyor. Daha sonraki günlerde girdiğinde Survivor(15) oluyor mesela. Bu sebeple yine aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere (Player Database kısmında) 1 oyuncu birden fazla oyuncu gibi listelenmektedir. Böylece sunucuya toplamda 200 300 tekil oyuncu giriş yapmışsa 2 ayda total rakam 5000 6000 gibi görünüyor. Bu yine her zamanki gibi dayz nin bir problemi. Ancak burada asıl konu, sunucu sahiplerinin sırf elinde oyuncu tutabilmek için bilerek isteyerek oyuncularına yalan söylüyor olması.

QL71zk.png

Biz her konuda neyse onu söyledik bu zamana kadar hiç yalan söylemedik. Vaad ettiğimiz herşeyi de yaptığımız düşüncesindeyim.

Bu sunucunun şu an public olarak açık olması tamamen tesadüf sonucu olmuş bişeydir yani. Bir anda okadar çok oyuncu girmeseydi bizde açık tutmazdık. Sunucu açma düşüncemiz yoktu zaten.

Hemen hemen bir çok özelleştirilmiş eklentiyi ilk önce biz sunucumuza ekledik. Kimisini kendimiz kodlayarak geliştirdik ve sizlere sunduk. Trader Mod ve Airdrop modu gibi bir çok modun yapımcısı bizim arkadaşlarımız. Bu modlar geliştirildiğinde dünya üzerinde bu moda sahip 5 test sunucusundan biri Running Dead sunucusuydu. Hep ilkleri yapaya çalıştık. Şu an DayZ Epoch MOD un geliştirilmesine başlandı. Bittiğinde muhtemelen yine Running Dead sunucusu dünya üzerindeki DayZ Epoch MOD a sahip ilk 5 test sunucusundan birisi olacak. Bunun dışında test sunucumuzda (Hava aracı) Helikopter in testlerini yapmaya başladık. Sonrasında deniz için bir Bot tasarımı geliştirmeyi düşünüyorduk vs vs vs.. 

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Running Dead DayZ sunucusu şu an hali hazırda var olan DayZ sunucularından kat kat üst seviyededir. (Bu bir ego değil tamamen benim kendi fikrim) Özellik, ping, stabillik, optimizasyon ve teknik destek açısından ben daha hepsinin bir arada olduğu bir dayz sunucusunda oynamadım. Mutlaka birşey eksikti. Ve en önemlisi muhattap bulamıyorduk. Bir sıkıntı olduğunda dc kanalına gittiğimizde cevap alamıyorduk. Biz elimizden geldiğince hrkesle özel olarak ilgilendik.

Ama gel gelelim nedenini bilmediğimiz sebeple sunucunun popülasyonu git gide düştü. Bunda büyük ölçüde dayz nin payı olduğunu düşünüyorum. (Base silinmeleri, araçların laglı gitmesi, araçların kaybolması, sunucu çökmeleri, zaman zaman artan pingler...) Açıkçası ben de o kadar emek verdiğim baseim silinse oyunu bırakırdım yani :) Böyle böyle millet oyunu bırakınca siz de şuan max 10 kişiyle oyun oynuyorsunuz. Size de yazık :)

DayZ nin "OLMUŞ!" denilebilmesi için Min. 1 Max. 3 seneye ihtiyacı var bence.

Sunucu bir süre daha açık kalacak. Ancak ilerleyen günler için düşüncelerimiz ya Arma 3 Exile MOD ya da Arma 3 Breaking Point MOD sunucusu açmaktır. Yada ikisi birden. Bilemiyorum :))

Sunucu ile ilgili ekip olarak düşüncelerimiz bu yöndedir. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. (Bu kadar uzun bir yazıyı böyle bir cümleyle noktalamazsam olmazdı :D)

Running Dead Ekibi adına Spook . . .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yanlış alınacak bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu kadar oyuncu, sunucu boşken bile yanınızda durdu ise en azından onların sadakati için böyle bir kararın gündeme dahi gelmemesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Sorun oyuncu sayısı ise, hiç önemli değil zamanla değerlenecektir buralar. Yıllarca ArmA III'te sunucu sahipliği yapmış biri olarak özellikle Altis Life modu için konuşayım. Bu kadar sadakatli oyuncuyu bulamazsınız en ufak bir database sorununda terkederler, bunu geçen gün ArmA III'ten gelen arkadaşımla da konuştuk oyuncu bağlanmış gerçekten güzel bir şey, kaldı ki orada Ddos atanda, çamur atanda buradakilerin 10 katı fazla olacaktır.

Göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Breaking Point oynanir be, gecen heves ettim ne server bulabildim ne oyuncu. Max oyuncusu olan server 3 tu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sunucu umarım açık kalır. İlk kez adam akıllı bir base yaptım o da sizin sunucuda.

Bu arada sitamina kapalıydı tekrar mı açıldı bugün?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap